| Š.m rugsëjo 26 – 28 dienomis Paþaislio Kamalduliø vienuolyne, naujai árengtuose rekolekcijø namuose, vyko seminaras Lectio divina – maldos grupiø su Šventuoju Raðtu vadovams parengti, ar jau esamø maldos grupiø vadovø sustiprinimui. Seminaras buvo skirtas Vilkaviðkio vyskupijos maldos grupiø vadovams (dalyvavo 12 vadovø).
Ši idëja kilo, ðvenèiant apaðtalo Pauliaus metus. Ir Vilkaviðkio vyskupui Rimantui Norvilai bei „Pauliaus metø“ organizaciniam komitetui pritariant buvo imtasi ðià idëjà ágyvendinti. Tai pirmasis paruoðiamasis – siunèiamasis seminaras.
26 d. popietëje Paþaislin susirinkæ seminaro dalyviai po gyvybingo susipaþinimo, konkretaus seminaro eigos ir reikalingumo pristatymo, pasisotinæ vakariene kamalduliø iðkilmingame refektoriuje, klausësi ávadinës konferencijos, kurià vedë Romoje popieþiðkàjame Salezieèiø universitete studijuojantis, bei ðio seminaro ir idëjos vienas ið koordinatoriø (taip pat ðios idëjos koordinatoriai yra Vk vyskupijos religinio ðvietimo referentë Lina Maþeikaitë, bei Alytaus Angelø Sargø parapijos vikaras, bei Alytaus kraðto skautø dvasios vadas kun. Vytautas Mazirskas) psich. mgr. kun. Rytis Baltruðaitis. Prelegentas praneðimo materija pasirinko ir dalyviams pristatë deðimt populiaraus Šventojo Raðto skaitymo ypatumø Lotynø Amerikoje pagal K. Mesters. Dienà uþbaigë „Valandø Liturgija – Vakarine“.
Šeðtadienis, rugsëjo 27 diena, prasidæs „Valandø liturgija – Rytmetine“, buvo ypatingai darbingas ir gausus svarbiø susitikimø.
Prieð pietus seminaro dalyviai klausësi dviejø konferencijø. Pirmàjai vadovavo sakr. muz. mgr. VDU teologijos fakulteto doktorantas, KKS dëstytojas kun. Vilius Sikorskas. Prelegentas kalbëjo tema – „Lectio divina Vakarø kultûroje ir jos gyvybiðkas poreikis ðiandieniam þmogui“, nuosekliai ir gyvai pristatydamas Vakarø istorijà susijusià su Lectio divina. Kun. V. Sikorskas kalbëjo: „Pirmieji be jokios abejonës Vakarø kultûroje Lectio divina pradëjo vienuoliai benediktinai. Vienuolis tol skaitydavo ir melsdavosi Dievo Þodá, kol jis tapdavo ne tik sielos maistu, bet ir „fiziniu krauju“. Nesvarbu, kur pjautum – visur ið krikðèionio turi tekëti Þodis“. Konferencijos vedëjas remdamais gausiais ið paprasto kasdienio gyvenimo kylanèiais pavyzdþiais supaþindino seminaro dalyvius su Lectio divina þingsniais (malda, skaitymas, meditavimas, kontempliavimas ir kt). Remdamasis savo paties septyneriø metø patirtimi ið vienuoliðko gyvenimo benediktinø vienuolyne Solesmes, Prancûzijoje, prelegentas maldos grupiø vadovuose sustiprino suvokimà, kad Biblija yra visiems, o Lectio divina maldos bûdas nëra skirtas tik vienuolijoms ar dvasininkijai, bet visai Baþnyèiai.
Antroji prieðpietinë konferencija „Su Biblija nuo asmeninës maldos iki bendruomeninës (Eucharistijos)“ padëjo sudëti akcentus, ten kur jie praþiûrimi ir ten kur yra tik formai kartais sutelkiama per daug dëmesio ir jëgø. Konferencijai vadovavo Gyvenimo ir tikëjimo instituto bendradarbë sesuo eucharistietë Bernadeta Maliðkaitë, gyvai paliudydama Þodþio ir Eucharistijos ryðá bendruomenës, bei atskiro asmens, kaip laisvo Dievo kûrinio atsakomybæ, bei augimà ðiame Þodþio ir Duonos sakramente.
Po konferencijos visi dalyvaujantieji Paþaislio baþnyèioje ðventë Eucharistijà, kuriai vadovavo kun. Vytautas Mazirskas. Popietiniame darbe grupiø vadovai klausësi vieno ið seminaro koordinatoriø, kun. R. Baltruðaièio paskaitø. Pirmoji – „Lectio divina“ (remiantis Milano kardinolo K. M. Martini mintimis) dar kartà priminë bei uþakcentavo Lectio divina maldos bûdà, eigà bei prasmæ parapijinëje grupëje, bei tam tikrus religinës pedagogikos akcentus. Po trumpos pertraukëlës kun. R. Baltruðaitis aptarë visus organizacinius, bei pasirengino Lectio divina maldos grupei klausimus, pateikdamas aiðkø veikimo planà, priemoniø parinkimà, lankstumo pagal grupës specifikà aktualumà. Taip pat buvo aprata paties vadovo ir grupës bendravimo ir bendradarbiamovo aktualijos. Tada dalyvaujantieji dirbo maþose darbo grupelëse, kuriose galëjo asmeniðkai pasidalinti savo patirtimi susijusia su Šventuoju Raðtu. Po ðiø dviejø konferencijø lektorius pristatë dviejø filmø („Turkiðka pirtis“, bei „Šimtas Viniø“) iðtraukas, kuriose matosi þmogaus blaðkymasis, panirimas á neesminius gyvenimo momentus ir galiausiai susidurimas kaktomuða su Dievo Þodþiu, kuriame sutinkamas gyvas Dievas.
Vakarienæ seminaro dalyviai valgë drauge su savo vyskupijos (VK) ganytoju Rimantu Norvila. Po vakarienës vyko susitikimas su vyskupu. Seminaro koordinatorius kun. R. Baltruðaitis dar kartà supaþindino vyskupà su ðios maldos grupiø idëjos svarba krikðèionio, parapijos, vyskupijos ir Baþnyèios atgimimui, pristatydamas situacijà, naudojamà metodikà, koordinvimo modelá ir paèiø vadovø „augimo“ bei bendradarbiavimo svarbà ir galimybes. Ganytojui buvo pristatytas kiekvienas seminaro dalyvis. Ir tapo aiðku, kad Lectio divina maldos grupës kursis Garliavos, Marijampolës (pastoracinis centras), Kybartø, Viðtytèio, Panemunës, Šlienavos, Àþuolø Bûdos, Kalvarijos, Alytaus ir Prienø parapijose. Á minëtose parapijose veikianèias grupes jungsis ávairaus amþiaus parapijieèiai, pedagogai, pastoraciniai bendradarbiai, kunigai. Tai maldos grupës atviros kiekvienam Dievo ieðkanèiam þmogui.
Vëliau visi drauge klausësi Prienø parapijietës D. Olsevièienës, bei ðv. Kazimierø seserø (kurios ir yra Paþaislio ðeimininkës) vienuolijos vyresniosios s. Lidijos Šicaitës liudijimø apie tai, kaip pradëjo melstis su Dievo Þodþiu, kaip tai daro ir kà tai reiðkia jø tikëjimui. Baigiant susitikimà vysk. Rimantas Norvila pasidalino savo patirtimi, pasidþiaugdamas, kad ruoðiamasi tokiai kilniai, Dievo Þodþiø skelbëjø misijai. Ganytojas perspëjo, kad neiðvengiamai kiekvienà gerà ir kilnø sumanymà lydi iðbandymai, sunkumai, nusivylimai, taèiau su Dievo pagalba ir vieni kitø parama galime eiti pirmyn.
Po susitikimo vyskupui ir vienuolyno vyresniajai seminaro dalyviai padovanojo po vaðkinæ þvakæ, linkëdami negæstanèio tikrumo ir nuolatinio ásiþiûrëjimo á Kristø. O s. Lidija vysk. R. Norvilai padovanojo krepðá obuoliø ið Paþaislio vienuolyno sodo linkëdama þodþiais ið Iðminties knygos, kad „iðmintingi þodþiai, tai kaip sidabru inkrustuoti obuoliai“. Ir ðá graþø susitikimà su ganytoju vainikavo Valandø Liturgija – Vakarinë, kurios metu vyskupas pasakë homilijà ir prieð palaiminimà kiekvienam maldos grupës vadovui áteikë Evangelijø knygà, kaip siuntimo þenklà skelbti ne savo, bet Dievo Þodá.
Šiek tiek nuvarginti, bet drauge labai pripildyti ir sustiprinti, seminaro dalyviai, atsisveikinæ su vyskupu, ðventë savo Tikëjimo kelionæ, kiekvienas tamsiame Paþailsio sode uþdegdamas po 15 maþø þvakeliø, prisimenant Dievo prisilietimus prie gyvenimo. Sodà buvo galima vadinti dangumi, nes tos nakties danguje ryðkios þvaigþdës aiðkiai atsispindëjo ir uþdegtose þvakelëse.
Sekmadienis, treèioji ir paskutinë seminaro diena, prasidëjo Lectio divina malda grupëje, apmàstant ir meldþiantis su ið laiðko romieèiams (Rom 10, 8 – 21) paimta iðtrauka (pirmaisiais metais, ðvenèiant Pauliaus metus, ir bus naudojama apaðtalo Pauliaus laiðkai). Tada drauge su vienuolyno seserø bei susirinkusiø tikinèiøjø bendruomene baþnyèioje buvo ðvenèiama sekmadienio Eucharistija, kuriai vadovavo ir homilijà pasakë projekto koordinatorius kun. Rytis Baltruðaitis. Po iðkilmingø pietø, aptaræ svarbius klausimus ir pasidalinæ mintimis apie patá seminarà, dalyviai iðsiskirstë vykdyti misijà, kuriai pasirengti ir buvo susirinkæ á Paþaislio vienuolynà.
Kun. Rytis Baltruðaitis |